PROJEKT »OBNOVITEV MOKROTNIH HABITATOV OB MURI – NATURA MURA«
PROJEKT »OBNOVITEV MOKROTNIH HABITATOV OB MURI – NATURA MURA«
5. 7. 2021
Vasja Š. (Sprejemna pisarna)
275
Zavod RS za varstvo narave je v sodelovanju z Ministrstvom RS za okolje in prostor ter s projektnimi partnerji Direkcijo RS za vode, Zavodom za gozdove Slovenije, Slovenskimi državnimi gozdovi, Občino Velika Polana in Razvojnim centrom Murska Sobota marca 2020 začel z izvajanjem projekta Natura Mura, ki bo trajal do decembra 2023. Projekt v vrednosti 4,6 milijona EUR je financiran iz programa za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020 iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republike Slovenije, iz sredstev namenjenih doseganju ciljev Nature 2000. Aktivnosti projekta so predvidene vzdolž celotnega slovenskega toka reke Mure.
Osrednji cilj projekta Natura Mura je obnova vodnih, gozdnih in travniških življenjskih okolij ob reki Muri, ki se varujejo v okviru mreže Natura 2000. Revitalizacija območij narave je zasnovana tako, da bo poleg naravovarstvenih ciljev, kot so obnova rečnih rokavov, mrtvic, poplavnih gozdov ter mokrotnih travnikov, zasledovala tudi širše cilje trajnostnega gospodarjenja z reko in njeno poplavno ravnico. Z interpretacijskimi centri in poligoni ter učnimi potmi, bo oplemenitena tudi ponudba naravovarstvenih vsebin za domačine in turiste.
Pri oblikovanju projekta so aktivno sodelovale tudi lokalne skupnosti iz pomurske regije, vključno z Občino Šentilj. Izvedba projekta je pomemben korak k doseganju ciljev trajnostnega razvoja UNESCO Biosfernega območja Mura.
Mura je naša najbolje ohranjena nižinska reka, kar se kaže v izjemno bogati biodiverziteti in tudi velikem pomenu reke za lokalno prebivalstvo. Zaradi regulacije rečne struge in drugega poseganja v obrečni prostor, je danes narava ob Muri v zaskrbljujočem stanju. Številni življenjski prostori, kot tudi živalske in rastlinske vrste, so močno ogroženi in izginjajo iz obmurskega prostora. Ogrožene so tudi nekatere ključne ekosistemske storitve, ki jih reka zagotavlja prebivalcem ob reki. Aktivnosti projekta Natura Mura so načrtovane v smeri obnove naravnih habitatov, kar marsikje pomeni tudi širše reševanje nekaterih okoljskih izzivov lokalnega prebivalstva.
Osrednja projektna aktivnost na območju občine Šentilj je obnova nekdanjega rokava Alter graba pri Sladkem vrhu v sklopu aktivnosti izboljšanja stanja ohranjenosti habitatov vrste hrošča močvirski krešič. Na ta način bo skupaj z že obstoječim rokavom na območju nastal kompleks rokavov znotraj poplavnega gozda, kar predstavlja ugodne življenjske pogoje za hrošča. Projektne aktivnosti bodo obsegale izkop dovolj globokega stranskega rokava, ki bo omočen skozi celo leto. Obstoječa pot ob Muri se bo prestavila na lokacijo vzdolž desne brežine novega rokava. Rokav, ki bo po obnovi napolnjen z vodo, bo prav tako dobro vplival na trenutno stanje obrečnega poplavnega gozda. Obstoj poplavnih gozdov ob Muri trenutno močno ogroža okrnjena rečna dinamika, še posebej spremenjen poplavni režim, saj zaradi poglabljanja struge pada nivo podtalnice, od katere je obstoj gozdov močno odvisen. Hidrološke razmere so se poslabšale tudi z načrtnim zaprtjem ali zaradi zamašitve vtokov stanskih rokavov, ki so dovajali vodo v poplavne gozdove. K slabšanju stanja gozdov dodatno prispevajo tudi invazivne tujerodne rastlinske vrste in bolezni nekaterih nosilnih drevesnih vrst. Aktivnosti obnove rokava bodo predvidoma na terenu izvedene v začetku leta 2022.
V Vranjem Vrhu pri brodu bo v sklopu projektnih aktivnosti opremljena informacijska soba z naravovarstvenimi vsebinami. Lokalni prebivalci in drugi obiskovalci boste imeli možnost podrobneje spoznati živalske in rastlinske vrste, ki živijo v reki Muri. Predstavljeni bosta tudi območje Natura 2000 Mura in Biosferno območje Mura, ki je bilo razglašeno leta 2018 kot najvrednejše območje narave. Cilj vzpostavitve interpretacijskih vsebin projekta je ohranitev in dvig zavedanja lokalnih prebivalcev ter drugih obiskovalcev narave ob Muri o njeni edinstvenosti in pomenu. Aktivnost bo v naravi izvedena predvidoma v letu 2022.
Večje projektne aktivnosti, ki jih boste občani Občine Šentilj lahko opazili in spremljali, so predvidene tudi v sosednji Občini Apače. Na območju Zgornjega Konjišča je predvidena širitev struge reke Mure v skupni dolžini 950 m. Odstranilo se bo obstoječe obrežno zavarovanje struge Mure, katero se bo prestavilo v zaledje na razdaljo do 100 m od sedanje brežine. Zaradi prestavitve kamnitega obrežnega zavarovanja bo imela reka možnost kontrolirane širitve svoje struge na svojo naravno širino. Posledično se bo tok reke upočasnil, kar bo bistveno vplivalo tudi na zmanjšanje globinske erozije in na zaustavitev upadanja nivoja podtalne vode v bližnjih gozdovih. Prav tako bo na območju Zgornjega in Spodnjega Konjišča, Apač ter Lutvercev vzpostavljenih 8 novih mlak, s čemer bo obnovljen habitat dvoživkam, vodnim hroščem, kačjim pastirjem in vodnemu rastlinju. Na območju Črncev bo vzpostavljen učni poligon, kjer bo predstavljena vrsta kačjega pastirja kačji potočnik.
V Sloveniji so se na reki Muri v preteklosti že izvajali vsebinsko podobni projekti. Rezultati so bili večinoma pozitivni in dobro sprejeti. Projekt Natura Mura predstavlja smiselno nadaljevanje in nadgradnjo preteklih naravovarstvenih ukrepov. Za njegovo uspešno izvedbo je ključna podpora lokalnih prebivalcev, zato vas vabimo k sodelovanju in spremljanju projekta. Potek izvajanja aktivnosti projekta lahko spremljate preko spletne strani https://natura-mura.eu/, za podrobnejše informacije pa nas kontaktirate preko spodaj navedenih podatkov.
Aleksander Koren,
vodja projekta Natura Mura,
Tel: 02/3331-382
foto: Tadej Törnar, Klemen Kamenik, Monika Podgorelec