ZAVRAČAMO NAVEDBE GIBANJA SVOBODA O OGROŽENOSTI PITNE VODE V TREH KRAJEVNIH SKUPNOSTI OBČINE ŠENTILJ
Gibanje Svoboda Šentilj preko letakov opozarjna ogroženost pitne vode v KS Velka, KS Ceršak in KS Sladki Vrh.
Odgovorno trdimo, da so navedbe o ogroženosti pitne vode v teh krajevnih skupnosti brez pravega temelja in neresnične ter pri občankah in občanih po nepotrebnem vzbujajo skrb.
Da je voda v celotni občini neoporečna, potrjuje tudi stalni nadzor skladnosti oz. kakovosti pitne vode v celotni občini, ki ga izvaja Mariborski vodovod. Skladnost pitne vode se spremljala na črpališčih, na omrežju v vodooskrbnih objektih in pri uporabnikih.
Občina stalno vlaga v vzdrževanje in posodabljanje vodovodnega omrežja. Lani smo bili tudi vodilni parter pri zaključenem regionalnem projektu rekonstrukcije tranzitnega cevovoda na potezi Košaki - Počehova (sodelovalo je 10 občin iz Slovenskih goric in MB) z namenom povečati kapacitete pretokov pitne vode in s katerim smo predvsem v sušnih obdobjih dolgoročno rešili oskrbo z vodo v vseh KS in ne tako kot napačno interpretirajo dokončan projekt za oskrbo pitne vode v naši občini v Gibanju Svoboda Šentilj. Celoten vodovodni sistem je medsebojno povezan, z izvedbo projekta pa smo omogočili napajanje z vodo na celotnem območju občine.
Politične stranke in ostale pozivamo, da pitne vode ne uporabljajo za politično delovanje, občankam in občanom pa naj ne povzročajo nepotrebnih skrbi.
Prilagamo uradno izjavo Mariborskega vodovoda:
V sklopu notranjega nadzora se izvaja na črpališču Ceršak redno vzorčenje tako na mikrobiološke kot tudi na kemijske parametre. Glede na rezultate analiz, ki so bile opravljene v letu 2023, je pitna voda, ki jo Mariborski vodovod črpa na črpališču Ceršak, skladna z določili Uredbe o pitni vodi. Vzorčenje in analize pitne vode izvaja neodvisni in akreditiran zavod, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Tekom izvajanja notranjega nadzora skladnosti pitne vode, glede na analizirane parametre, ni bilo zaznanega tveganja za zdravje uporabnikov. Na spletni strani Mariborskega vodovoda si uporabniki lahko pogledajo letna poročila o skladnosti pitne vode iz katerih je razvidna frekvenca vzorčenja, parametri, ki se analizirajo, število odvzetih vzorcev, število neskladnih vzorcev ter vzrok morebitnih neskladnosti.